Forgotten Password

Hook, Hampshire Smart Solutions Recruitment
Job description

*Sort Line Operative*

Smart Solutions is currently looking for a Sort Line Operative who will be working for one of our clients based in Eversley, Romanian speakers welcomed!!!

*Overview: * Responsibility for the removal of recyclable material and non-recyclable materials from a moving conveyor in a safe and productive manner ensuring that pick rate targets are achieved. Other responsibilities will include keeping designated areas clean and tidy, following all site and health and safety rules and instructions and wearing PPE as provided as well as following picking techniques and priority in picking.

*Pay Rate: *£534-£637 per week

*Main Duties/Responsibilities: *

· _Picking selective materials at defined rates from a moving conveyor_

· _Ensuring quality and recovery rates are maximized_

· _Housekeeping of the cabins and the Materials Recovery Facility (MRF)_

· _Ad hoc duties throughout the MRF as required_

· _Adherence to all site health and safety rules_

*Requirements: *

· _Flexible with available working hours_

· _Reliable and hardworking_

· _Fit and able to work in a demanding role_

· _Work in a team or on their own_

*Working Hours: *

- 07:00am - 17:30pm
- 2 breaks, 30 min each, unpaid

This vacancy is being advertised on behalf of Smart Solutions acting as a recruitment agency. Due to the high volume of inquiries that we receive, we are not always able to respond to all CVs. If you have not received a response within two weeks, please assume that your application has been unsuccessful in this instance.

*To view our Smart Solutions Privacy Notice please go to ***

#SSGA

Operator Banda

Smart Solutions este în prezent în cautarea unui operator de sortare a liniei care va lucra pentru unul dintre clien?ii no?tri cu sediul în Eversley.

Prezentare generala: Lucrând într-o cabina de preluare, veti fi responsabil alaturi de alt personal pentru menajele generale ale facilitatii. Rolul va include eliminarea materialului reciclabil si plasarea lor în cosurile corespunzatoare pentru a va asigura ca va atingeti obiectivele de calitate.

Rata de plata: £534-£637 pe saptamana

Principalele îndatoriri / responsabilitati:

· Alegerea materialelor selective la viteze definite de pe un transportor în miscare

· Asigurarea ratelor de calitate si recuperare sunt maximizate

· Curatarea cabinelor si a facilitatii de recuperare a materialelor (MRF)

· Sarcini ad hoc pe tot parcursul MRF, dupa cum este necesar

· Respectarea tuturor regulilor de sanatate si siguranta ale amplasamentului

Cerinte:

· Flexibil cu orele de lucru disponibile

· Fiabil si muncitor

· Potrivit si capabil sa lucreze într-un rol solicitant

· Lucrati în echipa sau pe cont propriu

Ore de lucru:

- 07:00 - 17:30

- 2 pauze, câte 30 min, neplatite

Acest post vacant este anuntat în numele Smart Solutions, care actioneaza ca agentie de recrutare. Datorita volumului mare de întrebari pe care le primim, nu suntem întotdeauna capabili sa raspundem la toate CV-urile. Daca nu ati primit un raspuns în termen de doua saptamâni, va rugam sa presupuneti ca cererea dvs. nu a reusit în acest caz.

Pentru a vizualiza notificarea noastra privind confidentialitatea Smart Solutions, accesati:

#SSGA

Edit jobStatus: ClosedView public job page

DetailsCreated: April 30, 2021Views: 132Candidates: 10 total

Budget
Job budget:

Reference ID: #SSGAUNS

Contract length: 24 months

Job Types: Full-time, Temporary

Salary: £534.00-£637.00 per week

Additional pay:
* Signing bonus
Schedule:
* 10 hour shift

Experience:
* warehouse: 1 year (preferred)

Work remotely:
* No
Parent and Partner sites: Search Jobs Near Me | Part Time Jobs Near Me | Construction Job Board | Jobs